bios-user-password-sifresini-kaldirma

Bilgisayar açılışlarında genellikle iki şifre koyulabilir. Bunlar; Windows ve Bios uygulamalarıdır. Windows şifresini denetim masası, kullanıcı hesapları alanından kaldrabiliriz. Bios şifresini kaldırmamız için ise bilgisayarımızın ilk açılışında bios alanına girmemiz gerekir, bios ekranına ulaşmak her anakartta farklılık gösterebilir. Bunların en yaygın olanı pc açılışında Delete tuşuna basmaktır. Bazı anakart modellerinde F2 tuşu ile bios ekranına girebiliriz. Bu tuşu öğrenmenin en kolay yolu pc ilk açılışında ekranın en alt kısmında "press ??? enter setup" ibaresi yer alır burada bios için istenilen tuş size bildirilir.

 

Biosta koyulan iki çeşit şifreleme yöntemi vardır, bunlar user ve administrator'dür. User alanına koyulan şifre ile pc'nin Windows ekranının şifresiz açılmasını önleyebiliriz. Administrator şifreleme ile ise bios ayarlar alanına girilmesini şifreleyebiliriz.

bios-user-password

Windows açılış ekranına ulaşmak için bios user şifreleme

Örnegin; Pc'mizin bios user alanına daha önceden koyduğumuz şifreyi kaldırmak istiyoruz.Bunun için öncelikle Bios ayarlar alanına gelmemiz gereklidir.

bios-ayarlar

Bios ayarlar ekranı

 

Pc'mizin bios ekranına giriş yapıyoruz. Burada ayarlamalar her anakartta birbirine benzerlik göstermektedir. İsim olarak aynı olan şeylerin sadece yerleri değişik olabilir. Şu an da Windows ekranına ulaşımda User Password aktif durumda olduğu için User Password'u kaldıracağız.

User Password seçili iken Enter'e basıyoruz.

 

user-sifre-kaldirma-bios

User Password

 

Karşımıza gelen ekrana Bios User şifremizi giriyoruz. Ardından Enter tuşuna basıyoruz.

 

create-new-sifre

Yeni şifre oluşturma

Karşımıza bizden yeni şifre isteme ekranı gelecek, bu ekrana hiç bir şey yazmadan Enter tuşuna basıyoruz.

confirm-new-password

Confirm New Password -  Yeni Şifreyi Onayla

 

Bu ekranıda boş geçiyoruz. Enter tuşuna basıyoruz.

f10-save-exit-setup

F10 tuşu ile işlemimizi kaydediyoruz.

Az önceki Enter tuşuna bastıktan sonra F10 tuşuna basıyoruz. Yes'i seçip işlemimizi kaydediyoruz. Pc yeniden başlayacaktır. Artık açılışta şifre istemeyecektir. Buradaki amaç Bios şifremizi girdikten sonra boş şifre oluşturarak açılıştaki şifre korumasını kaldırdık.

Bu işlem laptop veya masaüstü pc'lerde birbirine benzerdir.

 

Bu anlatımda gördüğünüz hataları veya eksiklikleri lütfen bildiriniz.