Turk Telekom New Logo 2016 300x171Türk Telekomun sitesinde ; 

"Hat dondurma işlemini yapmış abonelerin taahhüt dolma zamanı, kullandığı hat dondurma süresi kadar ötelenir.

Örneğin, kampanyası 20 Haziran 2011’da bitecek bir abonenin, 60 gün hat dondurma işlemi yapmış olması halinde, kampanya taahhüt tamamlanma zamanı 19 Ağustos olarak değişir. Hat dondurmada ay değil, gün hesabı yapılmaktadır."

Yazmakta şöyle ki ben ayda 60 TL ödediğim bir kampanya müşterisiyim bu kampanyanın taahhütü de 2016 haziran ayı içerisinde bitecekti.

2015 yılında 2 ay süre ile internetimi dondurmuştum. Daha sonra internetimi açtırdım sistemde 2 ay internetimi dondurmamdan dolayı taahhütümün ağustos ayında biteceği bilgisi vardı. Haziran ayı geldi ve geçti temmuz ayında 80 - 90 TL civarı bir faturayı görünce hemen müşteri hizmetlerinin aradım. Müşteri hizmetlerindeki bayan bana taahhütünüz devam eder ama indiriminiz devam etmez dedi. Burda anlamadığım nokta taahhütün devam ettiği ancak indirim devam etmediğidir. Neden Türk Telekom işine gelen kısmı uzatıyor ancak işine gelmeyen kısmı uzatmıyor.

Sonuçta yararlanamadığım 2 aylık taahhütü ve yine yararlanamadığım 2 aylık indirimin ikisininde  devam etmesi gerekmezmi. Bu nasıl bir çelişkidir böyle işin ilginç kısmı hat dondurma işlemi yaparken sizlere böyle bir bilginin verilmemesidir.Bu yazıyı hat donduracaklar için yazmak istedim unutmayın hat dondurduğunuz süre kadar taahhütünüz ertelenir ve bu ertelenen sürede fazla fatura ödersiniz.