osmap sitemapBir web siteniz varsa illaki bir site haritası kullanmanız gerekiyor. Kullanmadığınız takdirde arama motorları sitenize eklediğiniz içerikleri geç algılamakta ve sitenizin trafiği düşmektedir. Bu yazıda Joomla için kullanabileceğiniz Osmap bileşeninden bahsedeceğiz. Şu linktede bahsettiğimiz üzere artık Joomla için en iyilerden diyebileciğimiz Xmap bileşeni artık yayınlanmıyor. Bende kendi web sitem için site haritası bileşini arayışımda Osmap bileşenini kullanmaya karar verdim.

Osmap bileşini ücretsiz ve kullanımı kolay bir bileşen, daha önce Xmap kullananlar bu bileşeni kullanırken yabancılık çekmeyeceklerdir. Bileşenin ücretli ve ücretsiz olarak iki sürümü vardır. Ücretsiz sürüm bizim fazlasıyla işimizi görecektir. Bileşeni https://www.alledia.com/extensions/osmap/ linkinden indirebilirsiniz.

 

 Bileşeni Joomla sitenize kurduktan sonra çok fazla ayar yapmanıza gerek yok. Sadece bileşenler sekmesinden Osmap menüsü altında yeni bir site haritası oluşturmanız yeterlidir. Ayrıca uygulama ekleri menüsünden de Osmap ile ilgili kullanmak istediğiniz plg'leri aktif ediniz. Sadece içeriklerinizde bileşeni kullanmak istiyorsanız, content isimli plg'ini aktif etmeniz yeterlidir.

'Joomla

Site haritası oluşturduktan sonra resimde ki menüden özellikle xml linkini google, yandex gibi arama motorlarının site yönetici araçlarına eklemeniz sitenizin hızlı indexlenmesi açısından iyi olacaktır.